A/DLP-010-W-U-D-A-3
- Manufacturer:
- Automation Components, Inc.
- Part Number:
- A/DLP-010-W-U-D-A-3
- Category:
- Pressure Sensors, Transducers
- Description:
- SENSOR 0.36PSID 1/4" .02A
- In Stock:
- 1
- Manufacturer :
- Automation Components, Inc.
- Category :
- Accuracy :
- ±0.5%
- Applications :
- Industrial Automation
- Features :
- Temperature Compensated
- Maximum Pressure :
- 12.64PSI (87.18kPa)
- Mounting Type :
- Operating Pressure :
- 0.36PSI (2.49kPa)
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 85°C
- Output :
- 0V ~ 5V, 0V ~ 10V, 4mA ~ 20mA
- Output Type :
- Analog Current, Analog Voltage
- Package / Case :
- Module
- Port Size :
- Male - 1/4" (6.35mm) Tube
- Port Style :
- Threaded
- Pressure Type :
- Differential
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- Termination Style :
- Connector
- Voltage - Supply :
- 15 ~ 24VAC, 15 ~ 36VDC