A/MLP2-100-P-U-A-C-0P
- Manufacturer:
- Automation Components, Inc.
- Part Number:
- A/MLP2-100-P-U-A-C-0P
- Category:
- Pressure Sensors, Transducers
- Description:
- SENSOR 0.01PSID 1/4" 10V
- In Stock:
- 1
- Manufacturer :
- Automation Components, Inc.
- Category :
- Accuracy :
- ±0.5%
- Applications :
- Industrial Automation
- Features :
- Temperature Compensated
- Maximum Pressure :
- 9.75PSI (67.25kPa)
- Mounting Type :
- Operating Pressure :
- 0.01PSI (0.1kPa)
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 85°C
- Output :
- 0 V ~ 10 V
- Output Type :
- Analog Voltage
- Package / Case :
- Module
- Port Size :
- Male - 1/4" (6.35mm) Tube, Dual
- Port Style :
- Threaded
- Pressure Type :
- Differential
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- Termination Style :
- Connector
- Voltage - Supply :
- 24VAC, 16 ~ 36VDC