19C010PG3K
- Manufacturer:
- Honeywell Sensing and Productivity Solutions
- Part Number:
- 19C010PG3K
- Category:
- Pressure Sensors, Transducers
- Description:
- SENSOR 10PSIG 0.1V
- Manufacturer :
- Category :
- Accuracy :
- ±0.25%
- Applications :
- Features :
- Temperature Compensated
- Maximum Pressure :
- 30PSI (206.84kPa)
- Mounting Type :
- Operating Pressure :
- 10PSI (68.95kPa)
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Output :
- 0 mV ~ 100 mV (10V)
- Output Type :
- Analog Voltage
- Package / Case :
- Cylinder
- Port Size :
- Port Style :
- No Port
- Pressure Type :
- Vented Gauge
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- Termination Style :
- Flex Cable
- Voltage - Supply :
- 15V