19C015PA1K
- Manufacturer:
- Honeywell Sensing and Productivity Solutions
- Part Number:
- 19C015PA1K
- Category:
- Pressure Sensors, Transducers
- Description:
- SENSOR 15PSIA 0.1V
- Manufacturer :
- Category :
- Accuracy :
- ±0.25%
- Applications :
- Board Mount
- Features :
- Temperature Compensated
- Maximum Pressure :
- 45PSI (310.26kPa)
- Mounting Type :
- Operating Pressure :
- 15PSI (103.42kPa)
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Output :
- 0 mV ~ 100 mV (10V)
- Output Type :
- Analog Voltage
- Package / Case :
- Cylinder
- Port Size :
- Cell w/Body O-Ring
- Port Style :
- No Port
- Pressure Type :
- Absolute
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- Termination Style :
- Flex Cable
- Voltage - Supply :
- 15V