PBT-RP100SG1SSNVMC0Z
- Manufacturer:
- SICK
- Part Number:
- PBT-RP100SG1SSNVMC0Z
- Category:
- Pressure Sensors, Transducers - Industrial
- Description:
- SEN PRESS 0-100 PSI
- Manufacturer :
- SICK
- Category :
- Accuracy :
- ±1%
- Applications :
- Industrial Automation
- Features :
- Maximum Pressure :
- Operating Pressure :
- 100PSI (689.48kPa)
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 80°C
- Output :
- 0 V ~ 10 V
- Output Type :
- Analog Voltage
- Package / Case :
- Cylinder, Metal
- Port Size :
- Female - 1/4" (6.35mm) NPT
- Port Style :
- Threaded
- Pressure Type :
- Gauge
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- Termination Style :
- Connector
- Voltage - Supply :
- 8V ~ 35V