IN30-E0305K
Manufacturer:
SICK
Part Number:
IN30-E0305K
Category:
Proximity Sensors - Industrial
Description:
SENSOR PROX INDUCTIVE 1-8MM CYL
Manufacturer :
SICK
Category :
Proximity Sensors - Industrial
Indicator :
LED
Ingress Protection :
IP67
Material - Body :
Plastic
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Output Type :
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M18
Product Status :
Obsolete
Response Frequency :
Sensing Distance :
0.039" ~ 0.315" (1mm ~ 8mm)
Sensor Type :
Inductive
Shielding :
Unshielded
Termination Style :
Connector
Voltage - Supply :
10V ~ 30V