IMC30-10BPDZC0SA05
Manufacturer:
SICK
Part Number:
IMC30-10BPDZC0SA05
Category:
Proximity Sensors - Industrial
Description:
SENSOR PROX INDUCTIVE 10MM CYL
Manufacturer :
SICK
Category :
Proximity Sensors - Industrial
Indicator :
LED
Ingress Protection :
IP67
Material - Body :
Plastic
Operating Temperature :
-25°C ~ 75°C (TA)
Output Type :
PNP-NO, 4-Wire
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Product Status :
Active
Response Frequency :
Sensing Distance :
0.394" (10mm)
Sensor Type :
Inductive
Shielding :
Shielded
Termination Style :
Connector
Voltage - Supply :
10V ~ 30V