LB15SKW01-12-FJ
- Manufacturer:
- NKK Switches
- Part Number:
- LB15SKW01-12-FJ
- Category:
- Pushbutton Switches
- Description:
- SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
- Manufacturer :
- NKK Switches
- Category :
- Pushbutton Switches
- Actuator Marking :
- No Marking
- Actuator Type :
- Square, Button
- Circuit :
- SPDT
- Color - Actuator/Cap :
- Green
- Current Rating (Amps) :
- 3A (AC/DC)
- Features :
- Illumination Type, Color :
- Incandescent, Green
- Illumination Voltage (Nominal) :
- 12 VAC
- Ingress Protection :
- Mounting Type :
- Panel Mount, Snap-In
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 50°C
- Panel Cutout Dimensions :
- Square - 16.20mm x 16.20mm
- Product Status :
- Obsolete
- Switch Function :
- On-Mom
- Termination Style :
- Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
- Type :
- Standard, Illuminated
- Voltage Rating - AC :
- 125 V
- Voltage Rating - DC :
- 30 V