KB15RKW01-5C24-JB
Manufacturer:
NKK Switches
Part Number:
KB15RKW01-5C24-JB
Category:
Pushbutton Switches
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V
Manufacturer :
NKK Switches
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Rectangular, Button
Circuit :
SPDT
Color - Actuator/Cap :
Clear (White Filter/Diffuser)
Current Rating (Amps) :
1A (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VDC
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.30mm Dia
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Solder Lug
Type :
Standard, Illuminated
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V