YB16WSKG01-5C05-JC
Manufacturer:
NKK Switches
Part Number:
YB16WSKG01-5C05-JC
Category:
Pushbutton Switches
Description:
SHORT BODY PUSHBUTTON
Manufacturer :
NKK Switches
Category :
Pushbutton Switches
Actuator Marking :
Actuator Type :
Square, Button
Circuit :
SPDT
Color - Actuator/Cap :
Clear (Red Filter/Diffuser)
Current Rating (Amps) :
0.4VA (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal) :
5 VDC
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.00mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type :
Standard, Illuminated
Voltage Rating - AC :
28 V
Voltage Rating - DC :
28 V