YB216CWSKW01/CUL-5D24-EB
Part Number:
YB216CWSKW01/CUL-5D24-EB
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Actuator Type :
Square, Button, Flush
Circuit :
SPDT
Color - Actuator/Cap :
Yellow (White Filter/Diffuser)
Current Rating (Amps) :
3A (AC/DC)
Features :
Tactile Feedback
Illumination Type, Color :
LED, Amber
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VDC
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Square - 21.00mm x 21.00mm
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V