LB16RKW01-5C24-JC
Part Number:
LB16RKW01-5C24-JC
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Actuator Type :
Rectangular, Button
Current Rating (Amps) :
3A (AC/DC)
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VDC
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 22.40mm x 16.20mm
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V