LB15WKG01-5C24-JC
Part Number:
LB15WKG01-5C24-JC
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Actuator Type :
Round, Button
Current Rating (Amps) :
0.4VA (AC/DC)
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VDC
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 22.00mm Dia
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
28 V
Voltage Rating - DC :
28 V