YB16SKG01-1F05-JA
- Part Number:
- YB16SKG01-1F05-JA
- Description:
- SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
- Actuator Marking :
- No Marking
- Actuator Type :
- Square, Button
- Color - Actuator/Cap :
- Clear (Black Filter/Diffuser)
- Current Rating (Amps) :
- 0.4VA (AC/DC)
- Features :
- Tactile Feedback
- Illumination Type, Color :
- LED, Green
- Illumination Voltage (Nominal) :
- 5 VDC
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 50°C
- Panel Cutout Dimensions :
- Circular - 16.00mm Dia
- Product Status :
- Active
- Switch Function :
- On-On
- Termination Style :
- Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
- Voltage Rating - AC :
- 28 V
- Voltage Rating - DC :
- 28 V