V1B2GDJ4-1AJ15-000
Manufacturer:
Carling Technologies
Part Number:
V1B2GDJ4-1AJ15-000
Category:
Rocker Switches
Description:
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
OFF ON, Horizontal
Actuator Type :
Concave (Standard V) - Illuminated
Circuit :
SPST
Color - Actuator/Cap :
Black
Current Rating (Amps) :
15A (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Green/Red
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VDC
Ingress Protection :
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Off
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
24 V