AML24GBB2AA05-001
Manufacturer:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Part Number:
AML24GBB2AA05-001
Category:
Rocker Switches
Description:
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V
Manufacturer :
Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
Varies by Cap
Actuator Type :
Actuator Arm, Cap Required - Illuminated
Circuit :
SPDT
Color - Actuator/Cap :
Current Rating (Amps) :
3A (AC), 2A (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
Incandescent
Illumination Voltage (Nominal) :
6 VAC
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.98mm x 19.05mm
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
Mom-Off-Mom
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
24 V