MLW3020-12RE-2A
Part Number:
MLW3020-12RE-2A
Description:
SWITCH ROCKER SP3T 5A 125V
Circuit :
SP3T
Color - Actuator/Cap :
Yellow
Current Rating (Amps) :
5A (AC), 3A (DC)
Features :
Jumper needed to achieve triple throw
Illumination Type, Color :
Incandescent, Yellow
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC
Operating Temperature :
-10°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Square - 19.20mm²
Switch Function :
On-On-On
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V