LTIGM51-6S-BL-RC/AM-NBL/18V
Part Number:
LTIGM51-6S-BL-RC/AM-NBL/18V
Circuit :
DPDT
Color - Actuator/Cap :
Black
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
Incandescent, Amber/Red
Illumination Voltage (Nominal) :
18 VAC/DC
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Switch Function :
On-Off-On
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
28 V