LTGZO501-TB-B-A/250N
Part Number:
LTGZO501-TB-B-A/250N
Circuit :
DPST
Color - Actuator/Cap :
Black
Current Rating (Amps) :
15A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
Neon
Illumination Voltage (Nominal) :
250 VAC
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.58mm x 25.40mm
Switch Function :
On-Off
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
125 V