51SPT30-01-1-11S
Manufacturer:
Grayhill, Inc.
Part Number:
51SPT30-01-1-11S
Category:
Rotary Switches
Description:
SWITCH ROTARY 11POS 150MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Category :
Rotary Switches
Actuator Length :
9.53mm
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Angle of Throw :
30°
Circuit per Deck :
SP11T
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Current Rating (Amps) :
150mA (AC), 200mA (DC)
Depth Behind Panel :
14.63mm
Features :
Process Sealed
Index Stops :
Fixed
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Number of Decks :
1
Number of Poles per Deck :
1
Number of Positions :
11
Product Status :
Active
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
115 V
Voltage Rating - DC :
28 V