42US36-02-1-10S
Manufacturer:
Grayhill, Inc.
Part Number:
42US36-02-1-10S
Category:
Rotary Switches
Description:
SWITCH ROTARY 10POS 1A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Category :
Rotary Switches
Actuator Length :
11.10mm
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Angle of Throw :
36°
Circuit per Deck :
SP10T
Contact Finish :
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Current Rating (Amps) :
1A (AC)
Depth Behind Panel :
34.82mm
Features :
Index Stops :
Continuous
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Decks :
2
Number of Poles per Deck :
1
Number of Positions :
10
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
125 V