71BDF30-03QAJS
- Manufacturer:
- Grayhill, Inc.
- Part Number:
- 71BDF30-03QAJS
- Category:
- Rotary Switches
- Description:
- SWITCH ROTARY
- Manufacturer :
- Grayhill, Inc.
- Category :
- Rotary Switches
- Actuator Length :
- 9.53mm
- Actuator Type :
- Flatted (6.35mm Dia)
- Angle of Throw :
- 30°
- Circuit per Deck :
- Contact Finish :
- Contact Material :
- Silver Alloy
- Contact Timing :
- Shorting (MBB)
- Current Rating (Amps) :
- 250mA (AC/DC)
- Depth Behind Panel :
- Features :
- Index Stops :
- Adjustable
- Mounting Type :
- Panel Mount, Through Hole, Right Angle
- Number of Decks :
- Number of Poles per Deck :
- 2
- Number of Positions :
- Product Status :
- Active
- Termination Style :
- PC Pin
- Voltage Rating - AC :
- 115 V
- Voltage Rating - DC :
- 30 V