51AT30-01-1-12N
- Manufacturer:
- Grayhill, Inc.
- Part Number:
- 51AT30-01-1-12N
- Category:
- Rotary Switches
- Description:
- SWITCH ROTARY 12POS 150MA 115V
- Manufacturer :
- Grayhill, Inc.
- Category :
- Rotary Switches
- Actuator Length :
- 9.53mm
- Actuator Type :
- Flatted (3.17mm Dia)
- Angle of Throw :
- 30°
- Circuit per Deck :
- SP12T
- Contact Finish :
- Gold
- Contact Material :
- Contact Timing :
- Non-Shorting (BBM)
- Current Rating (Amps) :
- 150mA (AC), 200mA (DC)
- Depth Behind Panel :
- 18.77mm
- Features :
- Process Sealed
- Index Stops :
- Continuous
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Decks :
- 1
- Number of Poles per Deck :
- 1
- Number of Positions :
- 12
- Product Status :
- Active
- Termination Style :
- Solder Lug
- Voltage Rating - AC :
- 115 V
- Voltage Rating - DC :
- 28 V