BAS40W-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Part Number:
BAS40W-7-F
Category:
Single Diodes
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOT323
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Category :
Single Diodes
Capacitance @ Vr, F :
5pF @ 0V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
200mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200 nA @ 30 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
SC-70, SOT-323
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
5 ns
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Supplier Device Package :
SOT-323
Technology :
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1 V @ 40 mA