MB2H60AL-AU_R1_000A1
Manufacturer:
PANJIT
Part Number:
MB2H60AL-AU_R1_000A1
Category:
Single Diodes
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 2A SOD123FL
Manufacturer :
PANJIT
Category :
Single Diodes
Capacitance @ Vr, F :
100pF @ 4V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
2A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3 µA @ 60 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
SOD-123F
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
SOD-123FL
Technology :
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
750 mV @ 2 A