SR2010-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Components (MCC)
Part Number:
SR2010-TP
Category:
Single Diodes
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 2A DO41
Manufacturer :
Category :
Single Diodes
Capacitance @ Vr, F :
170pF @ 4V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
2A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 mA @ 100 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-41
Technology :
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
850 mV @ 2 A