RB558VAM150TR
Part Number:
RB558VAM150TR
Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 500MA TUMD2M
Current - Average Rectified (Io) :
500mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 150 V
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Package / Case :
2-SMD, Flat Lead
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TUMD2M
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
950 mV @ 500 mA