SDM02M30LP3-7B
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Part Number:
SDM02M30LP3-7B
Category:
Single Diodes
Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 2-XFDFN
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Category :
Single Diodes
Capacitance @ Vr, F :
2.7pF @ 5V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
100mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
400 nA @ 30 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
1.6 ns
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Supplier Device Package :
X3-DFN0603-2
Technology :
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
30 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
450 mV @ 10 mA