PMEG2010EH,115
Manufacturer:
Nexperia
Part Number:
PMEG2010EH,115
Category:
Single Diodes
Description:
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD123F
Manufacturer :
Nexperia
Category :
Single Diodes
Capacitance @ Vr, F :
80pF @ 1V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200 µA @ 20 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Package / Case :
SOD-123F
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
SOD-123F
Technology :
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
20 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
500 mV @ 1 A