RB162MM-40TR
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
Part Number:
RB162MM-40TR
Category:
Single Diodes
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 1A PMDU
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Category :
Single Diodes
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 40 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Package / Case :
SOD-123F
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
PMDU
Technology :
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
550 mV @ 1 A