PMEG2010EA,135
Manufacturer:
Nexperia
Part Number:
PMEG2010EA,135
Category:
Single Diodes
Description:
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD323
Manufacturer :
Nexperia
Category :
Single Diodes
Capacitance @ Vr, F :
25pF @ 5V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 15 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
125°C (Max)
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
SOD-323
Technology :
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
20 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
550 mV @ 1 A