SDM1M40LP8-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Part Number:
SDM1M40LP8-7
Category:
Single Diodes
Description:
DIODE SCHOTT 40V 1A U-DFN1608-2
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Category :
Single Diodes
Capacitance @ Vr, F :
25pF @ 5V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20 µA @ 40 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 150°C
Package / Case :
2-UFDFN
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
8.4 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
U-DFN1608-2
Technology :
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
660 mV @ 1 A