RB751S40-AU_R1_000A1
Manufacturer:
PANJIT
Part Number:
RB751S40-AU_R1_000A1
Category:
Single Diodes
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 300MA SOD523
Manufacturer :
PANJIT
Category :
Single Diodes
Capacitance @ Vr, F :
2pF @ 0V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
300mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 µA @ 40 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
SC-79, SOD-523
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
SOD-523
Technology :
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
370 mV @ 1 mA