AZ23C2V7-HE3_A-18
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Part Number:
AZ23C2V7-HE3_A-18
Description:
DIODE ZENER 2.7V 300MW SOT23
Manufacturer :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20 µA @ 1 V
Impedance (Max) (Zzt) :
100 Ohms
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power - Max :
300 mW
Supplier Device Package :
SOT-23-3
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
2.7 V