DZ23C6V8-HE3_A-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Part Number:
DZ23C6V8-HE3_A-08
Description:
DIODE ZENER 6.8V 300MW SOT23
Manufacturer :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 nA @ 3 V
Impedance (Max) (Zzt) :
4.5 Ohms
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Power - Max :
300 mW
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.8 V