DZ23C7V5-HE3_A-18
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Part Number:
DZ23C7V5-HE3_A-18
Description:
DIODE ZENER 7.5V 300MW SOT23
Manufacturer :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 nA @ 5 V
Impedance (Max) (Zzt) :
4 Ohms
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Power - Max :
300 mW
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
7.5 V