TCCT6R3X475K1GV001E
Manufacturer:
Johanson Dielectrics, Inc.
Part Number:
TCCT6R3X475K1GV001E
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0805
Manufacturer :
Johanson Dielectrics, Inc.
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
SMPS Filtering
Capacitance :
4.7 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness (Max) :
0.060" (1.52mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
6.3V