TDCF160Y104X1GV001T
Manufacturer:
Johanson Dielectrics, Inc.
Part Number:
TDCF160Y104X1GV001T
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 0.1UF 16V Y5V 0402
Manufacturer :
Johanson Dielectrics, Inc.
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.1 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Ratings :
Size / Dimension :
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Temperature Coefficient :
Y5V (F)
Thickness (Max) :
0.025" (0.64mm)
Tolerance :
-20%, +80%
Voltage - Rated :
16V