M1EH102N102K1L1003W
Manufacturer:
Johanson Dielectrics, Inc.
Part Number:
M1EH102N102K1L1003W
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 1000PF 1KV NP0 6SMD
Manufacturer :
Johanson Dielectrics, Inc.
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
1000 pF
Failure Rate :
Features :
High Voltage
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
L-Lead
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
6-Stacked SMD, L-Lead
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.280" L x 0.270" W (7.11mm x 6.86mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.095" (2.41mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
1000V (1kV)