M1EH201W105K1J1001W
Manufacturer:
Johanson Dielectrics, Inc.
Part Number:
M1EH201W105K1J1001W
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 1.0UF 200V X7R 6SMD
Manufacturer :
Johanson Dielectrics, Inc.
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
1 µF
Failure Rate :
Features :
Soft Termination
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
J-Lead
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
6-Stacked SMD, J-Lead
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Ratings :
Size / Dimension :
0.280" L x 0.270" W (7.11mm x 6.86mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.095" (2.41mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
200V