M1EM501W104K3J1001F
Manufacturer:
Johanson Dielectrics, Inc.
Part Number:
M1EM501W104K3J1001F
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 0.1UF 500V X7R 6SMD
Manufacturer :
Johanson Dielectrics, Inc.
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Capacitance :
0.1 µF
Failure Rate :
Features :
High Q, Low Loss, High Voltage
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
J-Lead
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
6-Stacked SMD, J-Lead
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Ratings :
Size / Dimension :
0.250" L x 0.190" W (6.34mm x 4.83mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.185" (4.70mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
500V