TDCT101G101J1GV001T
- Manufacturer:
- Johanson Dielectrics, Inc.
- Part Number:
- TDCT101G101J1GV001T
- Category:
- Ceramic Capacitors
- Description:
- CAP CER 100PF 100V C0G/NP0 0805
- Manufacturer :
- Johanson Dielectrics, Inc.
- Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 100 pF
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Lead Style :
- Mounting Type :
- Surface Mount, MLCC
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 0805 (2012 Metric)
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
- Temperature Coefficient :
- C0G, NP0
- Thickness (Max) :
- 0.050" (1.27mm)
- Tolerance :
- ±5%
- Voltage - Rated :
- 100V