VPCT102G470K1GV001E
- Manufacturer:
- Johanson Dielectrics, Inc.
- Part Number:
- VPCT102G470K1GV001E
- Category:
- Ceramic Capacitors
- Description:
- CAP CER 47PF 1KV C0G/NP0 0805
- Manufacturer :
- Johanson Dielectrics, Inc.
- Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- SMPS Filtering
- Capacitance :
- 47 pF
- Failure Rate :
- Features :
- High Voltage
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Lead Style :
- Mounting Type :
- Surface Mount, MLCC
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 0805 (2012 Metric)
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
- Temperature Coefficient :
- C0G, NP0
- Thickness (Max) :
- 0.055" (1.40mm)
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage - Rated :
- 1000V (1kV)