EMK212BBJ106MGHT
Part Number:
EMK212BBJ106MGHT
Description:
CAP CER 10UF 16V X5R 0805
Applications :
Automotive
Capacitance :
10 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness (Max) :
0.057" (1.45mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16V