LMK212ABJ106MD-T
Manufacturer:
TAIYO YUDEN
Part Number:
LMK212ABJ106MD-T
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 10UF 10V X5R 0805
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
SMPS Filtering
Capacitance :
10 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness (Max) :
0.055" (1.40mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
10V