LMR105AD7474KV-F
Manufacturer:
TAIYO YUDEN
Part Number:
LMR105AD7474KV-F
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 0.47UF 10V X7T 0402
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
0.47 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient :
X7T
Thickness (Max) :
0.024" (0.60mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
10V