AWK105C6474MP-F
Manufacturer:
TAIYO YUDEN
Part Number:
AWK105C6474MP-F
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 0.47UF 4V X6S 0204
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Bypass, Decoupling
Capacitance :
0.47 µF
Failure Rate :
Features :
Low ESL (Reverse Geometry)
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
0204 (0510 Metric)
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
Size / Dimension :
0.020" L x 0.039" W (0.52mm x 1.00mm)
Temperature Coefficient :
X6S
Thickness (Max) :
0.014" (0.35mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
4V