UMF107B7473KAHT
Manufacturer:
TAIYO YUDEN
Part Number:
UMF107B7473KAHT
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0603
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Automotive, SMPS Filtering
Capacitance :
0.047 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
50V