JMK105C6225MV-F
Manufacturer:
TAIYO YUDEN
Part Number:
JMK105C6225MV-F
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 2.2UF 6.3V X6S 0402
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
SMPS Filtering
Capacitance :
2.2 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient :
X6S
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
6.3V