JMK063C6104KP-F
Manufacturer:
TAIYO YUDEN
Part Number:
JMK063C6104KP-F
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 0.1UF 6.3V X6S 0201
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
SMPS Filtering
Capacitance :
0.1 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Temperature Coefficient :
X6S
Thickness (Max) :
0.013" (0.33mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
6.3V